Vickers FB-5

PICT0608 PICT0610 PICT0609

Model to Short run firmy Pegasus, przy czym podsumowując technologię produkcji modelu można powiedzieć, że jest ona wyjątkowo „short” – model generalnie robi prymitywne wrażenie, ale z drugiej strony sam samolot bardzo skomplikowany nie był. Niektóre części, jak silnik, karabin maszynowy i podwozie wykonane są z białego metalu, natomiast zastrzały trzeba sobie dociąć z załączonych profili, wg zawartych w instrukcji szablonów. Kratownicę do której zamocowane jest usterzenie trzeba wykonać
z dołączonych do modelu odcinków drutu i wspomnianych powyżej profili, co jest z jednej strony trudniejsze do wykonania, ale za to powinno dać lepszy efekt niż próba wykonania tego elementu z plastiku, czy też z blaszki fototrawionej.
Skrzydła są trochę grube, ale robią pozytywne wrażenie, choć od dołu trzeba będzie zrobić delikatne wgłębienia w miejscach wypukłych linii imitujących żebra. Podobnie ma się sprawa ze statecznikiem poziomym. Mini kadłub, czyli gondola ma nawet imitację kratownicy, ale niestety jej ścianki są dość grube. Model zawiera podstawowe elementy wnętrza jak fotele, podłoga czy gródź pomiędzy pilotem a obserwatorem.
Jeśli chodzi o poprawność wymiarową to główne części wyglądają dobrze, z wyjątkiem trochę za małej rozpiętości skrzydeł. Więcej na temat poprawności wymiarowej będzie można powiedzieć po sklejeniu modelu, ponieważ długość i wysokość modelu będzie można zmierzyć dopiero wtedy.

Podsumowując – model nietypowego samolotu dla zaawansowanych, na bazie którego można wykonać naprawdę ładny model, ale będzie to wymagało sporego wysiłku.

Tekst: Bartosz Pyzio;  fot: ZM