Rutan Boomerang

 

PICT0257 PICT0258

Model żywiczny drukowany 3D. Skala 1/72

Producent: www.click2detail.com

Zestaw składa się z 18 części z półprzezroczystej żywicy, 2 części z przezroczystej żywicy oraz 1 arkusza kalkomanii. Brak wyposażenia wnętrza kabiny, wszystkie golenie podwozia wykonane w całości z kółkami, brak kołków ustalających połówki kadłuba oraz połówek belki kadłubowej, sztywna konstrukcja, brak instrukcji.
Niezwykle cienkie ścianki wlotów powietrza do silników, chwytów powietrza na burtach kadłuba i belki ogonowej oraz osłon luków podwozia, jednakowej grubości, cienkie,
a mimo to sztywne, ścianki kadłuba w obszarze kabiny. Idealne spasowanie polówek kadłuba i belki ogonowej oraz zakończenia kadłuba i belki ogonowej z łącząca je częścią statecznika poziomego – w ogóle nie ma potrzeby używania szpachli.

Poniższy tekst stanowi wolne tłumaczenie informacji ze strony producenta:
Części modelu są drukowanie z żywic utwardzanych promieniami UV w warstwach o grubości do 0,032 mm na bazach z wosku. Odtłuszczane kilkukrotne, w procesie produkcji, w acetonie. W przypadku stwierdzenia pozostałości zanieczyszczeń produkcyjnych (zażółcone, zamglone lub zabielone fragmenty materiału) – producent zaleca do ich czyszczenia i odtłuszczania alkohol izopropylowy lub aceton.

UWAGA: nie zanurzać części, w akceptowanych rozpuszczalnikach, na dłużej niż 30 s.

Podczas oglądania części może dać się wyczuć pod palcami, tylko lokalnie, bardzo delikatną chropowatość powierzchni modelu. W świetle, oglądane pod odpowiednim kątem, są widoczne ślady poszczególnych warstw żywicy (jak poziomice na mapie).
W celu uzyskania pożądanej gładkości powierzchni producent zaleca aby model pomalować podkładem, a następnie przeszlifować na mokro papierem ściernym
320-600.

Części transparentne są produkowane metodą stereolitografii – tzn. z żywic utwardzanych promieniami lasera. Model klei się klejami CA lub żywicami dwuskładnikowymi. Kleje rozpuszczalnikowe nie działają. Części odkształcone można prostować w gorącej wodzie. Model można malować wszystkimi rodzajami farb modelarskich bez szkody dla materiału z którego wykonany jest zestaw. Nie zaleca się zanurzania części w środkach odtłuszczających lub w rozpuszczalnikach dla emalii.

Tekst: Wojtek Michalik

Rysunek techniczny jak i wiele innych informacji o samolocie możecie znależć tu: http://www.rutanboomerang.com/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*