Panzer IV Ausf.J, LWP 1945

W czasie II WŚ używanie sprzętu zdobycznego nie było niczym nadzwyczajnym, ale zazwyczaj odbywało się to na zasadzie uzupełnienia jednostki w brakujący sprzęt. Nie znam przypadku aby jakaś jednostka była całkowicie wyposażona tylko i wyłącznie w sprzęt zdobyczny… a w Ludowym Wojsku Polskim taki przypadek miał miejsce – był nią 5 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej wchodzący w skład 6 „Pomorskiej” Dywizji Piechoty. Pierwotnie Dywizjon miał zostać uzbrojony w działa SU-76 ale Rosjanie nie wywiązali się z zobowiązania. Aby nie pozbawić całej Dywizji wsparcia przeciwczołgowego przyjęto na uzbrojenie zdobyczny szprzęt niemiecki (wyremontowany przez 24 Batalion Remontowy): jeden Panzer IV Ausf.J, trzy Stug.III Ausf.G (Stug 40), trzy Jagdpanzer 38(t) „Hetzer” i transportery Sd kfz.251 i EPA (Marder III). Zdobyczny sprzęt był wykorzystywany od wiosny (marzec/kwiecień) do późnej jesieni (październik/listopad) 1945. Potem został przekazany do 3 Pułku Szkolnego Czołgów.

Model wykonany z zestawu Academy w skali 1/35

Tekst i zdjęcia – Hubert Łabęcki

 

1 myśl w temacie “Panzer IV Ausf.J, LWP 1945

  1. Model ogólnie prezentuje się nieźle, jednak widoczne są znaczne niedociągnięcia, ale nie o tym… Ogólnie ten model nie ma nic wspólnego z czołgiem zdobytym i używanym przez LWP, jaki możemy oglądać na zdjęciach zamieszonych w necie. Oryginalnie, była to finalna wersja Ausf. J- bez bocznych okienek w kadłubie, z trzema rolkami powrotnymi, ostatnią wersją kopuły dowódcy czołgu. No i ten orzeł z przodu powinien być wyżej- na „górnej” a nie „dolnej” pionowej płycie pancerza.

    Proszę odebrać moje uwagi jako radę na przyszłość, aby lepiej zbadać zagadnienie przed przystąpieniem do pracy. Fakt faktem- niewiele jest znanych zdjęć tego egzemplarza- ja widziałem raptem trzy, jednak wystarczyłyby do poprawnego wykonania tego jakże ciekawego egzemplarza.

    Pozdrawiam serdecznie
    Adam Salieri

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*