Mc Donnell Douglas OA-4M

Mc Donnell Douglas A-4, popularnie zwany scooterem, był jednym z najdłużej produkowanych maszyn dla lotnictwa marynarki USA i Korpusu piechoty morskiej.
Od 1954 do 1979 r., kiedy ostatni A-4M opuścił fabrykę, wyprodukowano 2960 maszyn. Wojna wietnamska pokazała, że te zwrotne samoloty szturmowe, są bardzo odporne na ogien artylerii przeciwlotniczej, oraz że mogą konkurować z wietnamskimi myśliwcami MiG-15. Podobne do maszyny radzieckiej charakterystyki lotne, wysoka zwrotność spowodowała, że Skyhawki zaczęły symulowac samoloty przeciwnika w słynnej szkole Top Gun. 
Jedną z mniej znanych wersji Scootera jest wersja OA-4M powstała z przebudowania treningowej wersji TA-4F. Maszyna otrzymała uzbrojenie i awionikę podobną do modelu A-4M. Wykonwyała zadania FAC, czyli była wysuniętym punktem obserwacyjnym. Misje załóg OA-4M polegały na korygowaniu ognia artylerii, oraz oznaczania celów dla samolotów wykonujących misję Close Air Support. OA-4M mógł także wykonywać samodzielne misje wsparcia piechoty. 
Model, który przedstawiam wykonany został ze starego już zestawu Fujimi. Mimo iż od powstania modelu upłyneło już 30 lat, modele Fujimi są najlepszymi zestawami w małej skali. Mankamentem modelu są kalkomanie. Twarde i grube słabo reagowały na płyny microscale. Malowanie farbami Gunze H i Model Master, wash od AK.
Model przestwia OA-4M WA-03 z dywizjonu H&MS-12 „Outlaws” stacjonującego
w MCAS Iwakuni na wyspach japońskich w 1983 roku. 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Piątek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*