HMCS Coppper Cliff

HMCS Coppper Cliff – korweta typu Castle, płn. Atlantyk 1944-1945, White Ensign Modeles, 1:350

Copper Cliff to pierwszy wykonany przez mnie model szkutniczy. Przedstawia korwetę typu Castle, a więc małego, masowo budowanego eskortowca, większego i zmodernizowanego następcy słynnych Kwiatków (typ Flower). Copper Cliff, zbudowana i użytkowana przez Kanadyjczyków, pływała w latach 1944-45 po trasach konwojowych północnego Atlantyku. Surowe warunki, w jakich przyszło służyć okrętom, wpływały na szybkie zużycie powłok malarskich. Dlatego moja praca otrzymała intensywne ślady zużycia, które oparłem na licznych archiwalnych fotografiach.

Sam model, to produkt nieistniejącej już firmy White Ensign Models, który dziś można kupić pod marką Atlantic Models. Zestaw tworzą żółta żywica, glutowate części z białego metalu i blacha fototrawiona – zawiera on dużo rażących uproszczeń i niestety, błędów. Przerabiałem właściwie wszystkie elementy. Posłuzyłem się wieloma zestawami waloryzacyjnymi – głównie firm North Star Model, L’Arsenal i nasz rodzimy Master. Ponieważ były to czasy sprzed rewolucji druku 3D i dominacji dodatków szkutniczych produkcji nowozelandzkiego Micromastera i francuskiego Black Cata, wiele części musiałem dorobić samodzielnie.

Po więcej informacji oraz zdjęć odsyłam na fora Britmodeller i Modelwork, gdzie zmieściłem bardziej rozbudowane opisy i galerie. A Zbyszkowi dziękuję za kalkomanię z nazwą i numerem burtowym „Miedzianego Urwiska”.

Tekst i zdjęcia: Michał Janik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*