Grumman F2F-1

Autor: Maciek Żywczyk

Model: 1/48 F2F-1 Arma Hobby

Grumman F2F-1 to samolot pokładowy, myśliwski, bardzo pękaty i kolorowy mimo, że to maszyna wojskowa. Zainteresował mnie bardzo i postanowiłem zbudować jego replikę wykorzystując zestaw Arma Hobby. Jest to model żywiczny, opracowany bardzo starannie, w całości cyfrowo, matki odlewów powstały z wydruków 3D. Ponadto w pudełku znajdziemy oszklenie kabiny vacu, części fototrawione, bogaty arkusz kalkomanii i czytelną instrukcję.

Pierwsze oględziny bardzo zachęcają do budowy modelu. Zestaw został wykonany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić montaż, a technologia odlewów żywicznych daje spore możliwości precyzyjnego odwzorowania detali. Niemniej jednak widać uproszczenia, czego przykładem może być kółko ogonowe. Takie było założenie producenta, oczywiście każdy może waloryzować go w dowolnym stopniu – baza jest znakomita.

Zachwyty nad wykonaniem samego zestawu studzi dość poważny problem, jakim jest on obarczony, czyli prawie kompletny brak informacji dotyczących oryginału. Jest kilkadziesiąt zdjęć, wiele z nich słabej jakości, głównie całego samolotu i w zasadzie tyle. Wiele detali jest zupełną zagadką, można ewentualnie wzorować się na trochę późniejszym F3F, który był rozwinięciem konstrukcji F2F. Niestety poza tym trzeba stosować takie narzędzie modelarskie jak domniemywanie.

Połówki kadłuba są dość dużymi częściami, niestety żywica jest materiałem, który potrafi się odkształcać. Dlatego sklejenie tych części wymaga sporej uwagi i lekkiej korekty kształtu. Na szczęście można tą czynność wykonać przed wsunięciem kokpitu. Cały czas przymierzając dodałem jakieś rozpórki, w innych miejscach ścisnąłem i udało mi się uzyskać kształt przewidziany przez producenta. Dzięki temu reszta części pasowała idealnie i praktycznie nie wymagała szpachlowania.

Oczywiście popracowałem nad uzupełnieniem uproszczonych detali. Malowanie poszło sprawnie, bardzo fajne i cienkie okazały się kalkomanie, niestety przez to trochę transparentne i biały kolor na znakach górnej powierzchni skrzydeł musiałem poprawić. Przez moje błędy narobiłem sobie jeszcze więcej pracy, ale tak się zdarza, Jestem bardzo zadowolony z efektu, model prezentuje się świetnie i był bardzo przyjemny w budowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*