Autoblinda AB.41

Rys historyczny
Poszukując materiałów dotyczących bojowego zastosowania AB.41 w kampanii Tunezyjskiej natrafiłem na zdjęcie, którego opis (kolumna włoska – Gafsa) bardzo mnie zaintrygował. Jako, że wygląd i malowanie pojazdów na zdjęciu było zbieżne z tym co sam chciałem uzyskać postanowiłem skoncentrować swoje poszukiwania w tym obszarze.
autoblinda_1
To co udało mi się odnaleźć: Gafsa została zajęta w lutym 1943 przez Włochów w trakcie bitwy o przełęcz Kesserine. Miasto zdobyła 131 Dywizja Pancerna „Centauro”. W skład jednostki wchodziły następujące pododdziały: 31 pułk pancerny, 131 pułk pancerny, 5 pułk piechoty Bersaglieri (3 bataliony zmot.), 131 pułk artylerii, 31 batalion inżynieryjny (zmot.), batalion p-panc (zmot.). W marcu 1943 Gafsa została zaatakowana przez II Korpus USA, Włosi pomimo olbrzymiej dysproporcji sił i skromnych zapasów amunicji stawiali twardy opór przez 12 dni zanim nie zostali zluzowani przez 21 Dywizję Pancerną (Afirka Korps). Pancerne niedobitki „Centauro” zostały wcielone do 10 Dywizji Pancernej (Afirka Korps). Resztki 131 Dywizji Pancernej „Centauro” poddały się w Tunezji w kwietniu 1943.
W krótkiej historii samej Autoblindy AB.41 znalazłem informację, że tego typu pojazdy trafiały na wyposażenie jednostek rozpoznawczych, „kawaleryjskich” i… Bersaglieri. Na tej podstawie (nie wiem czy słusznie) przyjąłem, że pojazdy widoczne na zdjęciu mogą należeć do 5 pułku piechoty Bersaglieri.
Jako, że Włosi nie stosowali specjalnych oznaczeń poszczególnych jednostek (tak wywnioskowałem z lektury książki wydawnictwa Militaria, nr 023 – Afryka 1940-43; Włochy 1943-45 malowanie i oznakowanie oraz bazując na dostępnych kalkomaniach
i wcześniejszych założeniach co do pojazdów na zdjęciu zakładam, że mój model może prezentować jeden z pojazdów trzeciego plutonu, drugiej kompanii jednego z batalionów 5 pułku piechoty Bersaglieri stacjonującego w okresie luty-marzec 1943 w Gafsie.
Ciekawostką dla mnie było znalezienie informacji o zdobyciu i użyciu kilku Autoblind AB.41 przez Pułk Ułanów Karpackich w trakcie kampanii północnoafrykańskiej.

autoblinda_2                       autoblinda_3

Model
Model wykonałem z zestawu firmy Supermodel (Italeri) w skali 1/48 – jest to pierwszy
z nielicznej grupy modeli nielotniczych w mojej kolekcji. Model malowany farbami
i lakierami akrylowymi Agamy. Brudzenie i wash wykonany produktami MIG’a: Dark Wash
i Neutral Wash. Otarcia wykonane Humbrolem 53 (gun metal) naniesionego metodą suchego pędzla. Kalkomanie z zestawu producenta.
Tak prezentuje się gotowy model.
Tekst i zdjęcia: Hubert R. Łabęcki
DSCF1150 DSCF1145 DSCF1143 DSCF1142 DSCF1141 DSCF1140 DSCF1139 DSCF1137

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*