Warszawskie Pantery – „Pudel”

Powstańcy zdobyli 2 sierpnia 1944 r. dwa czołgi Pz.Kpfw.V Ausf. G „Panther” należące najprawdopodobniej do 1 batalionu 27 pułku pancernego 19 Dywizji Pancernej. Druga Pantera nazwana „WP” była uszkodzona, ale po jej uruchomieniu i ją również włączono do walki. Najsławniejszym czołgiem był jednak „Pudel” nazwany tak od pseudonimu porucznika Tadeusza Tyczyńskiego, żołnierza kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław”, który poległ 3 sierpnia 1944 r. w okolicach ulicy Gęsiej. Pomimo jednak, że napis „Pudel” został umieszczony na prawym błotniku Pantery to jednak powstańcy nazwali ją „Magda”.

„Pudel” walczył do 11 sierpnia 1944 r. a więc do chwili, gdy padła Wola. Wziął on udział w wielu akcjach bojowych – na końcu służąc jako stałe stanowisko ognia artyleryjskiego. Czołg wydatnie pomógł w odbiciu przez batalion „Zośka” 5 sierpnia 1944 r. obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”, ostrzeliwujące Niemców, forsując barykadę i metalową bramę oraz wjeżdżając na obozowy dziedziniec. Akcja ta pozwoliła uwolnić 348 Żydów pochodzących z różnych krajów Europy.

8 Sierpień 1944 r. doszło do pojedynku pancernego pomiędzy powstańczymi Panterami i niemieckimi Stugami III, w tej potyczce „Pudel” został trzykrotnie trafiony ale sam nie pozostał Niemcom dłużny – udało mu się zniszczyć niemiecki czołg i to za pierwszym strzałem. Kolejny lekki czołg oraz pojazd pancerny został zniszczony przez polską Panterę 10 sierpnia 1944 r. Po rozkazie wycofania się na Stare Miasto 11 sierpnia 1944 r. załoga „Pudla” podpaliła swój pojazd i jako jeden z ostatnich pododdziałów powstańczych wycofała się z warszawskiej Woli.

Model „Pudla” został wykonany przez Jasia (lat 9) z zestawu Tamiya. Podczas „Paprykarza Szczecińskiego 2017” model został doceniony przez Jury i nagrodzony w kilku kategoriach 🙂

Autor modelu – Jaś Łabęcki (lat 9)
Tekst i zdjęcia – Hubert Łabęcki

Jeden komentarz do “Warszawskie Pantery – „Pudel”

  1. Wykonanie świetne i wcale nie widać, że to 9-cio latek robił. Jedyne szkoda, że brakło wiedzy merytorycznej. Jednak autor ma wiele przed sobą i może poprawić te błędy. Specjalnie nie wytykam by wykonawca sam poszukał co jest nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*