I-58

I-58 wszedł do służby pod koniec 1944 roku. Został wyposażony w radar przeszukiwania przestrzeni powietrznej oraz powierzchni, a także przystosowany do przenoszenia żywych torped kaiten. Jako jeden z nielicznych okrętów podwodnych Marynarki Japońskiej przetrwał wojnę. Stał się słynny za sprawą zatopienia USS Indianapolis, co spowodowało największe straty w ludziach, poniesione na skutek zatopienia jednego okrętu w całej historii Marynarki Wojennej USA.
Japońskie okręty podwodne są interesującymi konstrukcjami. Z ponad 100 metrowym pokładem należały do jednych z najwiekszych okrętów podwodnych II Wojny Światowej. Posiadały sporo nietypowych 'dodatków’ jak na tę klasę okrętów. Przenosiły samoloty, miniaturowe okręty podwodne czy 'żywe’ torpedy przeznaczone do ataków samobójczych.
Model został wykonany z zestawu AFV w skali 1/350. Z dodatków wykorzystałem drewniany pokład, elementy fotorawione oraz żywiczne działko p-lot. i lornetki. Sam montaż jest bezproblemowy, model skleja się przyjemnie, a pewną trudność stwarzać może tylko wykonanie anteny fal krótkich. Samolot ma namiastkę kabiny – tablice, fotele, pasy – oczywiście nic z tego nie jest widoczne 🙂

Tekst i zdjęcia: Janusz Bogusz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*